تبلیغات
وفانیوز

وفانیوز
خبرها و گزارش ها و مطالب ورزشی ، فرهنگی ، اجتماعی ،سیاسی 
نویسندگان
پنجشنبه روز سرنوشت‌ساز برای ١٤ كاندیدای جمعیت مردمی نیروهای انقلاب است؛ همان‌هایی كه كمتر از یك ماه پیش از سوی اعضای مجمع عمومی جمنا انتخاب شدند. قرار است از میان این لیست ١٤ نفره ١٠ نفر به دومین مجمع عمومی معرفی شوند در جلساتی كه این هفته برای نهایی كردن این ١٠ نفر برگزار شده، چهار نفر از گردونه خارج شده‌اند. كه این غربالگری خود آغازی برای بالاگرفتن اختلافات در اردوگاه اصولگرایی است.

 
به گزارش اعتماد، «سعید جلیلی، علی نیكزاد، محمد خوش‌چهره و مصطفی میرسلیم» آن ٤ نفری هستند كه در این مرحله غربال شده‌اند. گفته می‌شود سعید جلیلی یكی از كاندیداهایی است كه حاضر به امضای میثاق‌نامه جمنا نشده است. حالا مهرداد بذرپاش، حمیدرضا حاجی‌بابایی، محسن رضایی، سید ابراهیم رییسی، علیرضا زاكانی، محمدمهدی زاهدی، سید عزت‌الله ضرغامی، پرویز فتاح، رستم قاسمی و محمدباقر قالیباف برای حضور در رقابت پنجشنبه حضور دارند.

فتاح برای پایداری می‌ماند

این در حالی است كه پرویز فتاح، رییس كمیته امداد امام خمینی بارها و بارها اعلام كرده كه قصدی برای كاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری ندارد و گفته می‌شود تعدادی از پرسنل این كمیته را نیز به دلیل برخی فعالیت‌های انتخاباتی بركنار كرده است. اما فتاح در هفته‌ای كه گذشت در جلسات جمنا حاضر شده و ضمن امضای میثاق‌نامه درخواست وقتی ٢٠ دقیقه‌ای برای سخنرانی در نشست روز پنجشنبه را نیز كرده است، هرچند همچنان بر عهد با خود پایبند است.
 
او قرار است در رای‌گیری روز پنجشنبه هم شركت كند و احتمال رای آوری بالایی دارد. اما بر اساس شنیده‌ها قصدی برای ثبت نام در انتخابات ندارد. بر همین اساس هم اعضای شورای مركزی جمنا اصرار دارند كه پرویز فتاح با وجود این ملاحظات تا پایان در میان ٥ كاندیدای جمنا حضور داشته باشد تا به نوعی یكی از این ٥ نفر صوری باشد و به راحتی و به خواست خودش به نفع دیگران كنار رود.

البته حضور فتاح تا انتها خود فرصتی برای پایداری‌ها نیز محسوب می‌شود. شنیده شده كه صادق محصولی تلاش زیادی برای حفظ فتاح در صحنه می‌كند.  این روزها اعضای جبهه پایداری چنددستگی بی‌سابقه‌ای را در جریان تشكیلاتی خود مشاهده می‌كنند. عده‌ای طرفدار سعید جلیلی هستند، تعدادی پیرو ابراهیم رییسی و طیفی هم از پرویز فتاح حمایت می‌كنند. و این چندشقگی در یك تشكیلات سمی مهلك در راستای رسیدن به وحدت است.

ساز جدایی موتلفه
موتلفه‌ای كه با مصطفی میرسلیم وارد گود رقابت‌های انتخاباتی شده بودند حالا با شوكی باور نكردنی روبه‌رو شده‌اند، كاندیدای مورد حمایت آنها در غربالگری اولیه جمنا موفق به كسب رای اعتماد نشد و باید كناره‌گیری كند. حالا اختلاف در میان اصولگرایان به فاصله یك روز پیش از برگزاری مجمع دوم جبهه مردمی نیروهای انقلاب بالاگرفته است. 
 
خبرهای رسیده حاكی از این است كه مصطفی میرسلیم، كاندیدای حزب موتلفه اسلامی بر خلاف تصورش یكی از ٤ گزینه‌ای است كه در غربالگری اولیه جمنا حذف شده و پنجشنبه نامش به رای هم گذاشته نمی‌شود! او كه بارها اعلام كرده بود تا آخرین روز در مناظره‌های انتخاباتی هم شركت می‌كند حالا با وضعیت پیچیده‌ای مواجه شده است. به همین دلیل هم بود كه روز گذشته در همایش موتلفه‌ای‌ها هم میرسلیم و هم محمد نبی حبیبی، دبیركل موتلفه تلویحا اعلام كردند تا پایان كار در صحنه خواهند ماند و حاضر نشدند صراحتا بگویند به تصمیم جمنا تمكین خواهند كرد.

به حق تمكین می‌كنیم
دیروز مصطفی میرسلیم در پاسخ به این پرسش كه اگر جزو پنج نامزد نهایی جمنا نباشد به این تصمیم تمكین می‌كند یا نه، گفت: ما به حق تمكین می‌كنیم. به گزارش ایسنا، مصطفی میرسلیم طی سخنانی در جمع خبرنگاران درباره ائتلاف اصولگرایان گفت: امیدواریم این مساله مطرح باشد.
 
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا موتلفه میثاق نامه جمنا را امضا می‌كند، اظهار كرد: ما در موتلفه سابقه‌مان بیشتر از جمنا است و ائتلاف نامه را از قبل برای موتلفه امضا كرده‌ایم. میرسلیم درباره اینكه گزینه نهایی جمنا چه خواهد بود، گفت: ما چون نیت جمنا را نیت خوبی می‌دانیم از این نیت خوب پشتیبانی می‌كنیم. نامزد حزب موتلفه برای انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به این پرسش كه اگر جزو پنج نامزد نهایی جمنا نباشد به این تصمیم تمكین می‌كند یا نه، گفت: ما به حق تمكین می‌كنیم.

كار خودمان را پیش می‌بریم
محمد نبی حبیبی، دبیركل حزب موتلفه اسلامی هم با اعلام حمایت همه‌جانبه از كاندیدای حزب متبوع خود گفت: معتقدیم آقای میرسلیم نسبت به تمام نامزدهای اصولگرایان امتیاز بالایی دارد. امروز یك نیروی انقلابی و متدین با یك برنامه كارشناسی شده نیاز است و موتلفه از ۱۵ سال قبل روی برنامه اداره كشور و همچنین كادر كارگشا تحقیق كرده و امروز نیز در كشور همچنان رقابت‌های لفظی وجود دارد و متاسفانه رقابت برنامه‌ای دیده نمی‌شود.  وی با اشاره به كاندیداتوری میرسلیم در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶، گفت: پس از استعلام‌های صورت گرفته با تصویب شورای مركزی به شخص مهندس میرسلیم رسیدیم.
 
میرسلیم فردی متدین، انقلابی، باسواد و با تجربه در بخش‌های اجرایی است و می‌توان وی را فردی اصلح نسبت به سایر كاندیداهای موجود دانست.  دبیركل حزب موتلفه اسلامی ادامه داد: ما معتقدیم حضور ما جای كسی را تنگ نمی‌كند، عده‌ای نگران ائتلاف اصولگرایان هستند، اما باید گفت موتلفه همواره به اصول ائتلافی پایبند است، اما از منظر حزبی باید كار خود را پیش ببریم.  وی با طرح این سوال كه چرا كاندیدای موتلفه نسبت به سایر كاندیداها دارای امتیاز كمتری باشد، گفت: باید توجه داشت كه حزب موتلفه بیش از نیم قرن سابقه دارد و پشتوانه كاندیدای خود نیز است.

اما شنیده‌ها از اردوگاه جمنایی‌ها نشان از این دارد كه موتلفه سفت و سخت برای نهایی كردن گزینه میرسلیم تلاش می‌كند. با اینكه روز پنجشنبه میرسلیم در میان ١٠ نفر نیست اما نیتی هم برای كناره‌گیری ندارد و قرار است تا آخر رقابت‌های انتخاباتی باقی بماند و خود را در معرض رای مردم قرار دهد. این در حالی است كه یاران او در موتلفه هم به دنبال برهم زدن بازی اصولگرایان نیستند و با متانت فعالیت‌ها را ادامه می‌دهند و جار و جنجالی راه نمی‌اندازند. هرچند باقی ماندن میرسلیم در صحنه خود چالشی جدید را برای به ائتلاف رسیدن اصولگرایان رقم می‌زند اما به هرحال موتلفه حزبی با قدمتی ٥٠ ساله است كه بر اصول تشكیلاتی پایبند است.

كاندیداهایی كه اقبال بیشتری دارند
در میان این ١٠ نفری كه برای روز پنجشنبه در معرض رای مجمع عمومی جمنا قرار می‌گیرند، حاجی بابایی، محسن رضایی، رستم قاسمی، محمد مهدی زاهدی و علیرضا زاكانی از آن دست كاندیداهایی هستند كه از اقبال كمی برای رای آوری برخوردارند.  به نظر می‌رسد روز پنجشنبه گردونه رای به نفع، ابراهیم رییسی، پرویز فتاح، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف و عزت‌الله ضرغامی بچرخد.  به هرحال باید منتظر ماند و دید كه از این آشفته بازار اصولگرایی چه اخباری بیرون می‌آید و در نهایت كدام كاندیداها به نفع یكی كنار می‌روند.
م


برچسب ها: سیاست جمنا کاندیدای نهایی،  
[ چهارشنبه 16 فروردین 1396 ] [ 15:12 ] [ وفا ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این سایت کاملا" ورزشی ، فرهنگی ، اجتماعی ، و سیاسی می باشد و به هیچ ارگانی وابسته نیست و نظرات در این سایت آزاد است و هرنوع گزارش و خبری را که به اشتراک گذاشته می شود را تائید نمی کند.صرفا" جهت اطلاع می باشد.
آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

کد افراد آنلاین